Yozgat Bozok Üniversitesi

TARİHÇE

     1976 Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde kurulan YAY-KUR’a bağlı olarak açılan Yozgat Meslek Yüksekokulu, Özel İdare binasında eğitim-öğretime başlamıştır. Bu tarihte diğer Yüksek Öğrenim müesseselerinde olduğu gibi ön kayıtla öğrenci almış, daha sonraki yıllarda kapatılan Meslek Yüksekokullarından nakledilen öğrencileri de bünyesine alarak 1978 yılı sonuna kadar eğitim-öğretimine devam etmiştir. 1979-1980 eğitim-öğretim yılında kapatılarak faaliyetine son verilmiş ve 1981-1982 eğitim-öğretim yılında Meslek Yüksekokulu adı ile tekrar açılmıştır.

     1981-1982 yılında, Milli Eğitim Bakanlığı, Yaygın Yüksek Öğrenim Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak, İşletme, Muhasebe ve Makine Bölümleri açılmış, toplam 90 öğrenci kaydedilmiştir. Bu yıllarda kadrolu bir öğretim görevlisi, iki memur ve üç personeli olan okulumuz, Ticaret Lisesi’nin 3. katında geçici olarak eğitim-öğretim faaliyetini sürdürmüştür. 22 Temmuz 1982 tarihinden itibaren 41 sayılı kanun hükmündeki kararname ile Üniversite bünyesine alınarak Kayseri Erciyes Üniversitesine bağlanan okulumuz, bu tarihten itibaren Öğretmen Yetiştirme Merkezi binasının 2. Bloğuna taşınarak sürekli gelişme göstermiştir.

     1982-1983 Eğitim-Öğretim yılında ilk mezunlarını veren okulumuz, 1984 yılı başında Yozgat çıkışında arsası alınan ve inşaatına başlanan okulumuz Bahçeşehir Mahallesi, Esentepe Mevkiindeki Prefabrik binalarında 1987 yılında eğitimine devam etmiştir. 1987-1988 eğitim – öğretim yılında öğrenci alımına başlayan Tarım Aletleri ve Makineleri programıyla birlikte okulumuz büyümeye ve gelişmeye devam etmiştir.

     1991 Yılında Gazi Üniversitesine bağlı Yozgat merkezde bulunan Gazi Meslek Yüksekokulu kapatılarak, buradaki Elektrik Programı ve Halıcılık Programı, Yozgat Meslek Yüksekokul bünyesine geçerek program sayısı 6'ya yükselmiştir. Aynı yıl İnşaat Programı açılarak 6 olan program sayısı 7'ye ulaşarak gelişimi sürekli sürdürmüştür. Meslek Yüksekokulu bünyesinde artan program sayısı ve buna bağlı olarak öğrenci sayısı mevcut prefabrik binalara sığmayacak duruma gelince 1993 yıllarında şu anki 3. Bina yapılmış, eğitim öğretim hedefleri daha da yükseltilmiştir.

     Yozgat Meslek Yüksekokulu bünyesinde METEB (Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi) projesi kapsamında 2002-2003 eğitim öğretim yılında itibaren Teknik Programlar Bölümüne Bağlı olarak; Mobilya ve Dekorasyon, Makine – Resim Konstrüksiyon, Elektrik, Endüstriyel Elektronik, Bilgisayar Programcılığı Programlarının İkinci Öğretim Programları açılmış ve bir sonraki yıl bu programların normal öğrenimleri açılarak, Bilgisayar programcılığı hariç diğerlerinin ikinci öğrenimlerine öğrenci alımları durdurulmuştur. 2003 yılında toplamda program sayısı 13'e yükselmiştir.

     20 Temmuz 1982 gün ve Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Erciyes Üniversitesi’ne bağlanan Yüksekokulumuz 24 yıl sonra, 01 Mart 2006 tarihinde ise 4567 sayılı kanun ile kurulan Bozok Üniversitesi’ne devredilmiştir.

     2009-2010 Eğitim – Öğretim yılında öğrenci alımlarına başlayan; Geleneksek El Sanatları, İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi, Pazarlama, Büro Yönetimi ve Yönetici asistanlığı ve Tohumculuk programları ile Meslek Yüksekokulunda program sayısı 18'e yükselmiştir.

     Bozok Üniversitesinin 01.10.2015 tarih ve 10 sayılı senato kararı ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 17.11.2015 tarih ve 62816 sayılı yazıları gereği; Meslek Yüksekokulu kapatılmış ve Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu kurulmuştur. Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu teknoloji ışığında eğitim kalitesinden ödün vermeden hızlı ve sürekli bir şekilde gelişerek günümüzde 11 Bölüm, 17 Programda eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etmektedir.

 

Eğitimde Geçmişten Geleceğe Bir Köprü.

Amacımız Eğitim,

Eğitimde Kalite Hedefimiz.

Sloganları ile Sürekli İlerlemekteyiz.